Pierwsza trasa rowerowa ? Co zabrać ? Jak zaplanować?

Hej.

Z pozoru prosty temat i bez wielkiej filozofii ktoś może powiedzieć ” po co komu ta wiedza” . Jednak wiele osób pomija przygotowania, wyrusza w trasę i potem dziwi się, że coś poszło nie tak. Jeśli chcesz jeździć zgodnie ze swoimi potrzebami, bezpieczeństwem i przede wszystkim osiągać swój cel to podstawową rzeczą jaką musisz zrobić to plan podróży przed dosłownie każdym wyjazdem. Bez tego ani rusz.

Jak zaplanować trasę?

Opowiem jak zaplanować ją po raz pierwszy. Potem w miarę swoich upodobań i celów wydłużasz ją osiągając coraz to więcej i więcej, sięgając po coraz to ambitniejsze wyzwania.

1| Wyznacz długość trasy. Zawsze ale to zawsze wyznaczaj długość swojej trasy. Pozwoli ci to łatwiej zaplanować ewentualne postoje, odpoczynki czy też rozłożyć siły. Według mnie jeżdżenie bez świadomości o liczbie kilometrów jest bezsensowna, ponieważ tak na prawdę nic nie wiesz oprócz tego, że masz jechać. Z tym wiążą się takie rzeczy jak ekwipunek, który musisz zabrać. Wiadomo. Im dłuższa trasa tym więcej tego weźmiesz. Dla przykładu. Jeśli jedziesz 100 km i weźmiesz tylko mało 0.5 l butelkę wody to raczej nie jest to dobry pomysł. Są sklepy po drodze ale jeśli nie masz pojęcia, gdzie są to nigdy nie przewidzisz sytuacji, kiedy stracisz siły.

2/ Planuj czas. Głównie porę w jakiej chcesz wyruszać. Nie polecam ci jazdy w nocy czy wieczorem jak na pierwszy raz. Szybko robi się ciemno i zimno, a na dodatek jeśli zacznie padać to wędrówka staje się istnym morderczym wyścigiem z własnymi myślami. Druga sprawa to brak orientacji, co tylko utrudni ci życie. Im dłuższą planujesz trasę tym więcej czasu poświęć sobie na wyjazd w taki sposób, abyś wrócił za widnego. Jeśli jedziesz po pracy to przewidź długość adekwatnie do czasu jaki posiadasz. Zrób sobie wahadła. Jeśli przykładowo: wiesz, że zrobisz tą trasę w 4 godziny to poświęć na nią 2 godziny dłużej, nigdy nie wiesz, co cię w trasie zaskoczy jeśli jedziesz w nią po raz pierwszy.

3/ Odległość od domu. Jak na pierwszy raz pojechałbym w znane ci okolice. W miejsce, gdzie znasz, gdzie wiesz, że w razie co będziesz miał jak wrócić z tkzw. buta. Z czasem, gdy twoje doświadczenie wzrośnie wydłużysz sobie tą odległość i w miarę swoich celów jakie posiadasz będziesz jeździł gdzieś dalej. Wszystko jest indywidualnie rozpatrywane ale na pierwszą trasę warto planować ją w pobliżu.

Tyle o planowaniu. Przejdźmy do tego, co bym zabrał w pierwszą trasę.

1/ Kask. W filmie ta rzecz występuje na końcu ale tutaj napiszę o niej już na początku. Kiedyś jak jechałem w moją trasę to jechałem bez kasku. Teraz jako dwuletni rowerzysta nie ruszam się bez tej części, ponieważ jest ona podstawą mojego bezpieczeństwa.

2/ Woda. Druga najważniejsza rzecz bez której bym nie wyjechał. Oczywiście da się jechać bez jeśli masz tyle sił, a trasy są krótkie ale woda według mnie powinna być podczas każdego wyjazdu. Nasz organizm jadąc odwadnia się jak po każdym wysiłku fizycznym więc naturalnym jest uzupełnianie płynów. Ważne żeby pić ją regularnie i co jakiś czas bo jeśli poczujesz pragnienie to praktycznie jesteś już odwodniony.

Nasze ciało składa się z większości z wody. Nie musisz pić samej wody mineralnej. Jeśli masz ochotę to pij napój, byle nie gazowany bo potem zacznie cię boleć brzuch. Po doświadczeniach z gazowanym wolę pić same soki albo napoje izotoniczne, które posiadają składniki uzupełniające nasze zasoby. Ile brać wody? W zależności od potrzeb i od długości trasy weź tyle, abyś wiedział, że ci starczy. Ewentualnie zaplanuj jakieś postoje, gdzie kupisz ze sklepu.

3/ oświetlenie. O tym krótko. Rower wyposażony jest w lampki rowerowe. Włączcie je jak już zaczyna się robić szaro, co zwiększy waszą widoczność.

4/ kamizelka odblaskowa. Znowu bezpieczeństwo. Dzięki tej koszulce jesteś na prawdę bardziej widoczny bo posiada ona elementy odbijające światło. Już z odległości 100 metrów widać , że coś tam się dzieje i ktoś jedzie. Bez tego też się da ale chodzi tu o twoje bezpieczeństwo po zmroku i w dzień tak samo, ponieważ kamizelki mają zazwyczaj rażące w oczy kolory, aby je zauważyć.

Przed wyjazdem jeszcze sprawdź czy masz wszystko po dokręcane i czy opony mają powietrze bo to też jest bardzo ważne.

Po tych czynnościach można wyruszyć.

Link do filmu na YT: https://www.youtube.com/watch?v=OpCU7NFXPOw&t=324s

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>