Czynności po kupnie roweru. ” Przegląd 0 „.

Cześć.

To już sierpień. Ostatni czas by zaopatrzyć się w jakiś dwukołowy pojazd. Chyba, że czekasz na jesienne wyprzedaże. Z doświadczenia powiem Ci, że zimą rower kosztuje tyle samo, co late. Jedyne, co wydaje się lepsze to mniejsze oblężenie sklepów. Z drugiej strony komu chce się kupować rower zimą ? Jest ich mniej i masz gorszy wybór.

Jakie czynności powinno się wykonać po kupnie roweru. Konkrety.

Jak kupisz rower to zazwyczaj nie ma wmontowanych pedałów. Z tego, co wiem nic nie musisz dopłacać bo są one w komplecie. Musisz się upomnieć o ich montaż jeżeli nikt ci tego nie zrobi i da taki rower. Pierwsze montaże, tym bardziej jeśli pojazd jest na gwarancji powinny odbyć się przez sprzedawce. Ma on odpowiednie klucze i wszystko mocno przykręci.

Kolejną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę to ustawienie siodełka. Nikt nie wiem, czy akurat ta wysokość, która tam jest będzie dla Ciebie dobra. Siodełko to indywidualna sprawa, a dopasowane musi być idealnie na Ciebie. Chodzi o to, żebyś cieszył się z jazdy, a nie marudził, że nie sięgasz nogami ziemi czy zginają ci się za bardzo kolana. Jak powinno ustawiać się siodełko. Generalnie zasada jest taka, abyś palcami od nóg dotykał ziemi. Chodzi tu o WYPROSTOWANE czubki palców. Wówczas siodełko jest ustawione prawidłowo.

Kolejna rzecz to kierownica. Powinna być ustawiona tak, abyś mógł do niej dosięgnąć, a twoja pozycja była odpowiednia. To ty ustalasz jak będzie ci wygodniej. Z racji, aby ustawić kierownica potrzeba specjalnego klucza warto upomnieć się o ustawienie jej podczas zakupu.

Rowery zazwyczaj mają lampki rowerowe na baterię ale ja spotkałem się z lampką na dynamo. Nic złego nie widzę w lampce na dynamo ale są pewne ich minusy. Taka lampka ciągle świeci. Czy to dzień czy noc ale świeci. Po drugie zwiększa się tarcie opony, co nieznacznie ale zmniejsza prędkość naszej jazdy. Dla nas te 5 km/h więcej to prawdziwa frajda.

Następna rzecz, którą obowiązkowo powinieneś dostać to ” karta gwarancyjna „. Jest to karta, w której zostały opisane poszczególne części twojego roweru, sposób użytkowania ich oraz jak je naprawić, wymienić. Jest też tam napisany model twojego roweru oraz data zakupu, co jest istotne w razie usterki dla uznania twojej gwarancji. Ponadto na ostatniej stronie znajdziesz listę przeglądów jakie masz zrobić.

„Przegląd 0 ”

Co to jest?

Jeśli znasz się choć trochę na samochodach to wiesz, że muszą one mieć obowiązkowy przegląd. Jest to nic innego jak sprawdzenie sprawności twojego pojazdu. Z racji, że jest to „0 ” , to jest on całkowicie darmowy.

Bardzo ważne abyś zrobił go w terminie wyznaczonym przez sklep. Zazwyczaj jest to miesiąc albo po ilości kilometrów np. 100 lub 200.

Rower jest nowy, a jego części fabryczne i wszystko musi się porządnie ułożyć i dotrzeć. Ponadto powstają luzy jak to w nowych częściach i warto jest to wszystko po dokręcać. Luz jak jest mały to jest nieszkodliwy ale z małego zrobi się duży i łatwo uszkodzi twój rower. I wówczas gwarancja nie obejmie bo nie zrobiłeś przeglądu.

Przegląd 0 jest wbijany w twoją książeczkę gwarancyjną. Jest to dowód, że wszystko jest sprawne i sprawdzone.

Następny przegląd, który musisz zrobić to przegląd 1. Jest on płatny ale jeśli robisz go w sklepie, w którym kupowałeś rower to ceny nie są jakieś wygórowane. Warto robić przeglądy i regularnie sprawdzać stan naszego pojazdu. Według mnie w serwisach znają się lepiej, ba, zajmują się tym na co dzień, łatwiej wykryją usterkę i ją naprawią.

Przegląd 1 możesz zrobić po roku albo i szybciej. Kiedy uznasz, że chcesz zrobić to robisz. Rok jest dlatego, że zazwyczaj gwarancja jest na ten okres. W moim przypadku, robię przeglądy zawsze na wiosnę, gdy chcę znów jeździć. Na jesień wymieniam zużyte już części.

Mam nadzieję, że ta wartość będzie dla ciebie przydatna i skorzystasz z tej wiedzy. Jeśli chcesz to wejdź w link i obejrzyj nagranie na ten temat lub też poprzedni temat : Ile wydać na nowy rower?

Zapraszam i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>